Bioted Üyeleri Antalya Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Dallı İle Bir Araya Geldi.

Antalya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün düzenlediği kahvaltılı toplantıda, biyolojik mücadele sektöründe yer alan firmalar bir araya geldi.

Biyolojik Mücadele Ürünleri, Üreticileri ve Tedarikçileri Derneği (BİOTED) ile ortaklaşa düzenlenen etkinlikte Antalya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Dallı, Antalya Zirai Karantina Müdürü Ekrem Çetin, BİOTED Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eroğlu ile BİOTED üyesi firmaların temsilcileri yer aldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Ahmet Dallı, bir araya gelmedeki amacın biyolojik mücadelenin yaygınlaştırılması için atılması gereken adımları belirlemek olduğunu söyledi.

İl Karantina Müdürü Çetin ise özetle şunlara değindi; “Biyolojik mücadele ile üretilen ürünler dış pazarda daha çok rağbet görüyor. İhracatta sıkıntı yaşanmaması adına entegre mücadele içinde ele aldığımız biyolojik ve biyoteknik mücadele uygulamalarının daha da yaygınlaştırılması gerektiği kanaatindeyim.”

BİOTED olarak genç bir yapılanma olduklarını dile getiren Ali Eroğlu, sektörün giderek büyüdüğünü kaydetti ve “Bir araya gelmemize vesile olduğu ve sektörün önemsendiğini hissettirdiği için İl Müdürümüz Sayın Ahmet Dallı’ya teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Antalya tarımı ve biyolojik mücadelenin durumu hakkında sunum eşliğinde bilgiler veren Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Mehmet Şen, Bakanlık olarak destek verildiğini ve bu desteğin her geçen yıl artarak sürdüğünü kaydetti. Özellikle biber alanlarında biyolojik mücadelenin %70-80’lere çıkarılmasını hedeflediklerini belirten Şen, 2012 yılında 3 bin 800 dekar alanda 969 bin TL destekleme verilirken bu rakamın 2013 yılında %92 aratarak yaklaşık 6 bin dekar alanda 1 milyon 842 bin TL’ye ulaştığını belirtti.

Uygulamanın yaygınlaştırılması için sektör paydaşlarının ortak hareket etmesi gerektiğinin altını çizen Şen, “sahada gözlemlediğimiz bazı aksaklıklar var. Bunların düzeltilebilmesi için firmalardan da yardım bekliyoruz” dedi.

Toplantı, sektör temsilcilerinden gelen soru ve çözüm önerilerinin ele alınmasıyla sürdü. İl Müdürü Dallı dernek, sektör ve İl Müdürlüğü olarak ortak hazırlanacak bir eğitim programı ile üretici, tüketici ve bayilerde farkındalığın gelişmesinin sağlanabileceğini kaydetti. Eğitim formasyonunun hazırlanmasında firmaların yardım ve önerilerine ihtiyaç olacağını belirten Dallı, ortak dilin bu çalışmada çok önemli olacağının altını çizdi. İl Müdürü Dallı ayrıca, dernek ve sektör temsilcilerinin katkı sağlayacağı, Aksu ve Demre’de biber alanlarına yönelik biyolojik mücadele projesi hazırlayarak kalkınma ajansları ve AB proje destek ofislerine başvurmak istediklerini dile getirdi. Dallı, dernek adı altında, İl Müdürlüğü tarafından demonstrasyon çalışmalarının da yapılabileceğini sözlerine ekledi.

Sektör temsilcilerinin verimli bir etkinlik olarak değerlendirdiği toplantı İl Müdürü Ahmet Dallı’nın kapanış konuşmasıyla son buldu. Dallı son söz olarak; “Ben konunun takipçisi olacağım; kurumumuz, dernek ve sizler de destekçisi olursanız çözülemeyecek bir sorun yoktur” dedi.

(Haber: M. Önder Yazan - Fotoğraflar: Gürsel Cingöz)

TOPLANTIYA KATILAN BİOTED ÜYELERİ

Ayhan Kasapoğlu (NEKTAR TARIM - BİOMARKET)

Gökçe Cengiz (BASF)

Ahmet Özgür Ateş (BİOGLOBAL)

Ali Eroğlu (KOPPERT)

Hakan Tayfun Aydın (BİOGRUP)

Tuncer Çevik (KAPAR)

Mehmet Oba (ANTİLSAN)

Cansu Göloğlu (ONCABİO)

Mehmet Demirci (AGROBEST)

Levent Gelgeç (ALTINTAR)