Böcek İthalatında Gümrük Kontrolleri Hızlandırılıyor.

Biyolojik mücadele ürünlerinin ithalatında işleyişi hızlandırmak amacıyla gümrük kontrol uygulamalarında tam koordinasyon sağlanacak.

Faydalı böcek ithalatında gümrüklerde meydana gelen zaman kayıplarının önlenmesi ve canlı emtianın zarar görmemesi amacıyla işleyişi hızlandıracak tedbirleri görüşmek üzere Ankara’da bir toplantı yapıldı. Toplantıya Bitki Koruma Ürünleri Daire Başkanı Dr. Yunus Bayram, Hayvan ve Hayvansal Ürünler Sınır Kontrol Daire Bşk. E. Derya Tayfun, Bitki ve Bitkisel Ürünler Sınır Kontrol Daire Başkanı Günay Anakök ile BİOTED Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eroğlu, Yönetim Kurulu üyeleri Ahmet Özgür Ateş, Mehmet Oba ve Lerzan Erkılıç ve BİOTED üyesi firmaları temsilen Hakan Tayfun Aydın, Murat Yalçın ve gümrük müşaviri Ali Atılgan katıldı.

Biyolojik ve Biyoteknik Mücadele Ürünleri Üreticileri ve Tedarikçileri Derneği BİOTED’in yönetim kurulu, ilgili makamlara gümrüklerdeki işleyişin hızlandırılmasını talep eden bir yazı göndermişti.

Bu yazı üzerine Bitki Koruma Ürünleri Dairesi ve Hayvan ve Hayvansal ürünler Sınır Kontrol Daire Başkanlıkları BİOTED yönetimini bir toplantı için davet etti. 10 Mart 2016 günü Ankara’da gerçekleşen toplantıda gümrüklerdeki işleyişi hızlandıracak uygulamalar hakkında görüş alışverişi yapıldı.

Daire Başkanı Yunus Bayram’ın başkanlık ettiği toplantıda, gümrük uygulamalarında daire başkanlıklarının koordinasyonuyla işleyişin hızlandırılacağı bilgisi verildi.

Buna göre ithalat sırasında ithalatçı firma malı gümrükten çekmeden bir gün önce veteriner kontrolü için online bildirimde bulunacak. Bu bildirimle beraber veteriner kontrol amirliği bir personelini Zirai Karantina personeliyle koordine olacak şekilde görevlendirecek ve kontroller tek seferde zaman kaybına mahal vermeden gerçekleştirilecek. Böylece canlı emtianın ithalat sırasında gümrükten hızlıca çekilmesi imkanı olacak.

Gümrüklü alanlarda kontrol ofisleri olacak

Hayvan ve Hayvansal Ürünler Sınır Kontrol Daire Bşk. E. Derya Tayfun, İstanbul’daki havaalanlarında halen işler durumda olan birimler gibi önce Antalya’da ve sonrasında da İzmir’deki gümrüklü alanda birer merkez oluşturacaklarının müjdesini verdi.

Antalya’daki merkezin, 2017 yılı başından itibaren hizmet vermeye başlaması bekleniyor. Merkez hizmete girdikten sonra herhangi bir koordinasyona da gerek kalmaksızın, bütün kontrol işlemleri gümrüklü saha içerisinde hiç zaman kaybı olmadan tamamlanabilecek.

BİOTED Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eroğlu, dernek olarak üyelerinin sorunlarına mümkün olan en hızlı şekilde çözüm getirmek üzere çalıştıklarını bildirdi ve şöyle konuştu, “Ürünlerin zaman kaybedilmeden gümrükten çekilebilmesi sektörümüzün çok önemli bir ihtiyacıydı. Daire başkanlarımızın duyarlı yaklaşımı sayesinde bu konudaki uygulamaların hızlandırılacağı müjdesini aldık. Bu konuda çalışmalarımıza destek veren yönetim kurulu üyelerimize ve dernek üyelerimize de teşekkür ediyoruz.”